WhatsApp
“BİZ KARDEŞLERİMİZİ İSTİYORUZ BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL!”

Üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen 15 Temmuz darbe girişiminin açtığı yaralar ilk günkü gibi kanamaya devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında haksız, hukuksuz uygulamalarla binlerce yurttaş hala mağdur.

Askeri öğrenciler Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile okullarından ihraç edildi, devlet kurumları ve özel şirketler KHK’lı oldukları için işe alınmadı. Verilen müebbet hapis cezaları da Askeri öğrencilerin yaşadığı mağduriyetler arasında. 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'nda son sınıf öğrencisi olan İhsan S. Baskın Haber’in sorularını yanıtladı ve açıklamalarda bulundu:

Hangi tarihte Askeri okula başladınız?

25 Eylül 2013‘de yemin ettim. Öncesinde 1 aylık intibak eğitimi vardı . 15 Temmuz’da yaşanan malum olaylar sonrasında 31.07.2016’da çıkan 669 KHK ile tüm okul ihraç edildi.

15 Temmuz günü neler yaşadınız, o günü anlatabilir misiniz?

O gece komutanlar bizi tatbikat var diyerek iki gruba ayırdı. İlk grupta olan arkadaşlarımızı komutanlar, Sultanbeyli, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Orhanlı Gişeler ve Digitürk gibi farklı noktalara habersiz bir şekilde götürdüler. Giden arkadaşlarımızın tek yaptığı  ‘otobüse bin ‘ emrini yerine getirmekti. Ben ikinci gruptaydım. İlk giden grubun ardından komutanlar,  ‘Arkadaşlarınıza terör saldırısı yapıldı. Yaralı ve Şehitlerimiz var. Biz de onlara desteğe gidiyoruz ‘ dedi. Ancak sonradan bu görev iptal edildi ve biz ikinci grup Yalova Hava Meydan Komutanlığı’nda kaldık.

‘Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, sabah saatlerinde Yalova Hava Meydan Komutanlığı’na geldi’

 Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal o gece İstanbul Moda’da bir düğüne katıldığını, gündüz vakti de Ankara’da olduğunu söylüyor. Fakat kendisi 15 Temmuz günü  sabah saatlerinde yanındaki birkaç general ve albayla Yalova Hava Meydan Komutanlığı’na geldi. Biz öğrenciler ona karşılama töreni düzenledik. Beraber öğle yemeği yedik. O gün yanımızda bulunan bütün Hava Harp Okulu öğrencileri, komutanları, erleri, sivil memurları  Abidin Ünal’ın burada olduğuna şahittir. Kendisi bize yaptığı konuşmada ‘her ne olursa olsun komutanlarınızın sözünde çıkmayın’ dedi ve yanındaki Alay Komutanı’na dönüp ‘çocukların bu gece işleri var, fazla yorulmasınlar’ dedi. Biz öğleden sonra yapmamız gereken eğitimi ve sporu yapmadık.  

Okuldan ihraç edildikten ve mezun olduktan sonra ne gibi mağduriyetlerle karşılaştınız?


Ben o dönem son sınıftaydım, öğrenciydik yani hala. Bundan dolayı dışarıda kalanlara tercih hakkı verdiler ve biz farklı üniversitelere yatay geçiş yaptık. O dönem öğrenci olduğumuz için iş kaybı yaşamadık. Hepimiz mühendislik öğrencisiydik ve taktir edersiniz ki ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayii), TAİ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş), THY (Türk Hava Yolları) gibi devletle ilişkisi olan büyük şirketler bize kapılarını kapattı. Bu sebepten dolayı,  hepimiz özel sektörde çalışmak zorunda kaldık bu da iş olanaklarımızı yarı yarıya düşürmüş oldu. Özel şirketlerde de KHK’lı olduğumuz için birçok şirket tarafından yine bize kapılar kapanmış oldu. Kısacası iş bulmakta zorluk çeken kişi sayısı çok fazla.

Özellikle uçak mühendisliğinden mezun olan arkadaşların THY, TAİ, ASELSAN gibi yerler dışında iş olanakları yok. Onlara kapılar tamamen kapanmış oldu.

 

15 Temmuz’dan bu yana Hava Harp Okulu'ndaki öğrencilerin yaşadığı hukuksal süreci anlatır mısınız?

Toplamda 359 Hava Harp Okulu öğrencisi müebbet hapis cezası aldı.

 O gece sokağa çıkan halk , mahkemeye gelip  ‘Bu çocuklar hain değil, darbe olduğunu öğrenince otobüslerden inip, silahlarını bırakıp bizimle beraber İstiklal Marşı okudular’ gibi ifadeler verdiler, ancak mahkeme bu ifadeleri göz ardı etti.

Ek olarak şunları ifade etmek istiyorum;

 “ Bizim önceliğimiz okullara geri dönmek değil. Bizim istediğimiz, O gece boğazları kesilerek katledilen, şehit olan Murat Tekin ve Ragıp Enes Katran kardeşlerimizin katillerinin yargılanması ve suçsuz askeri öğrencilerin serbest bırakılması. Biz başka bir şey istemiyoruz.

 Biz bu durumları kamuoyuna duyurunca  ‘bunlar okuluna geri dönmek istiyor’ diyorlar.

 Hayır! biz kardeşlerimizi istiyoruz başka bir şey değil.”

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ALT  Altay 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
5 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
6 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
7 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
8 FKGK  Karagümrük 0 0 0 0
9 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
10 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
11 GS  Galatasaray 0 0 0 0
12 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
13 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
14 GRS  Giresunspor 0 0 0 0
15 YMS  Y.Malatyaspor 0 0 0 0
16 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
17 KON  İH Konyaspor 0 0 0 0
18 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
19 İBFK  M.Başakşehir 0 0 0 0
20 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
21

E-Bülten Aboneliği