WhatsApp
ANADOLU TOPRAKLARI, AYDIN VE EĞİTİMLİ İNSAN KANINA DOYMUYOR

Geçtiğimiz hafta bir gazeteci dövüldü, bir muhalif siyasetçi evinin önünde kan içinde dövülerek hastahanelik edildi.
Dövme, yıldırma, korkutma işlemleri bu ülkede ne ilk ne de son inşallah son olur.
Cumhuriyetle beraber muhalifleri sindirme, onları emir altına alma hareketleri cumhuriyet öncesi de var. Mithat Paşa, 1778 Anayasası'nı hazırlayanlardan Yıldız Sarayı önünde Çadır Mahkemesi'nde idama mahkum edilir Padişah Abdülhamit cezayı ağır bulur sürgüne çevirir, sürgünde ölür veya öldürülür bilemiyoruz.
Namık Kemal Osmanlı aydını, özgürlük aşığıdır. Batı ülkeleri gibi Osmanlı'da da özgürlüklerin korunmasını hukuk ve  adil yönetimin olmasını ister. O da Çadır Mahkemesi tarafından idam sonra Kıbrıs'a sürgün gönderilir.
Cumhuriyette 27 Mayıs 1960 darbesi tüm hükümet ve hükümetin milletvekilleri ceza davası muhatabı idam dahil cezalandırılır. 1961 yeni anayasa, yeni parlemento kurulmuş demokrasiye dönüş işareti var derken Meclis Cumhurbaşkanı adayı gösterir Profesör Ali Fuat Başgil İstanbul Hukuk fakültesi Anayasa Hocası. Darbeciler dövdürür palas pandıras kaçırır bir daha siyasette görünmez olur...
1961 darbesi ve sonrası sosyal ve siyasi hayat  üzerinden aydınlar siyasiler üzerinden baskı, zulüm, adam kaçırma, faili meçhulle,r seçilmiş siyasilere baskı gazeteciler yazarlar üzerinden devam eder.
Bugün sebepsiz hapis yatan Ahmet Altan kardeşi Mehmet Altan'ın babaları Çetin Altan üzerinde 1965'li yıllarda sosyalizm baskısı vardır. ne tuhaf hayat, ne biçim kader değil mi?
 Babalar ve oğulları bu Anadolu da aydın olmak, eğitimli olmak düşünmek, özgür yaşam istemek, adalet, hukuk istemek ne kadar zor, faturası ne kadar pahalı.
Nazlı Ilıcak Hanımı unutmadık.
27 Mayıs'ta babası siyasi hapisti. 
12 Eylül'de dönemin muktedir Paşaları 'Faşizm getiriliyor'  ifadesiyle konuşuyor diye hapise attırdılar.
15 Temmuz'da da özgürlükler gasp ediliyor, demokrasi bitiriliyor dedi diye hapisten yeni çıktı. Nazlı Hanım AKP iktidarına demokrasi referansı verenlerdendi.
12 Eylül'ün Diyarbakır hapishanesi Ankara'da Mamak askeri hapishanesi uygulamalarını unutmadık. 15 Temmuz Hareketi sonrası suçlu suçsuz tefrik edilmeden subay, polis, doktor, ögretmen, aydın kıyımı, bir milyona yaklaştığı söyleniyor.
Anadoluda bu kıyım bu hukuksuzluk her darbe sonunda yaşandı, başa geçenler saltanatlarını tasfiye üzerinden kurdular.
Aslında kimler yapıyor bu işlemleri veya kim yaptırıyor araştırırsanın aynı manzara ile karşılaşıyorsunuz. Güç Kavgası, gücü ele geçirme, eldeki gücü kaybetmeme kavgası.
Anadolu halkı bu saltanat kavgalarına 'Bizans oyunu' der. 
Anadolu insanın bu kısır döngüyü, kanunsuzluğu yara almadan kırması lazım demokrasi öyle kolay kazanılmış nimet değil.
Fransa demokrasisini 1778 ihtilalinde ve sonrasında özgürlük, eşitlik, kardeşlik derken üç milyonun üstünde insanının kanı üstüne kurdu İngilizler olgunlaşmış demokrasilerine 1240 Magna Carta uygulamaları ile başlamış Kraliyetin iktidar kavgalarını yaşayarak gelmişler (Şekspir'in Hamlet Makbeti 4.Henri'yi okursanız) onların Türkiye'de yaşanan manzaraları onaltıncı ve sonraki asırda yaşadıklarını görürsünüz manzara resim aynıdır; güç kavgası. Lord Acton 'Güç iktidarı elinde tutanları yozlaştırır, mutlak güç yozlaştırır' der. Batı Aydınlanmasının getirdiği insani değerleri tanıdıkça lüzumunu, önemini kavradıkça gücü yakalayanın! Despotluğundan Türkiye'de kurtulacak bu acılı, göz yaşılı, bu ızdıraplı dönemde bitecek geçecek insanca yaşama hukuk devletine kavuşacağız. Bu suyun suya benzediği gibi yakındır, şimdiki iktidar işi uzatmaya gitse de vermemek için oyun kurmaya çalışsa da gitme zamanı çoktan geldi diye düşünüyorum.
Lord Acton güç yozlaştırır derken aydınlanmadan gelen kuvvetlerin ayrılığını denge ve denetleme üzerinden halkın katılımı ile iktidarı belirleyen liberal demokrasiyi kast eder.
Birleşmiş Milletler bu yolda onlarca gücü törpüleyici sözleşme hazırlamış çogunu da cumhuriyet hükümetleri imza altına almıştır.
Sonuç olarak;
Türkiye'de de siyaseten adam dövmeler, kaçırmalar bitecek, hukuk ve adalet hesap soracak, noktaya taşınacak evet bitirirken Türkiye insanı da siyaseti, siyasetçiyi sorgulayacaktır.
Halk adına iktidar olanlar emanete ihanet etmişler mi sorgulayacaktır.  Köprü ihalelerinde, yol ihalelerinde adil halkın hakkı korunmuş mu?
Türk seçmenide sorgulayacaktır, soracaktır.
Çalışırken rüşvet suistimal etmişler mi soracaktır.
yoksa rüşvetle suistimalle kendi menfeatlerini gözetmişler mi,
özelleştirmelerde adalet, şeffaflık var mı, suistimale, rüşvete prim verilmiş mi
diye sorgulayacaktır.
Memur alımlar adil mi,
liyakat ehliyet üzerinde yürünmüş mü, torpille hak çiğnenmiş mi,
diye millet sorgulayacaktır.
Evet torpil kullanan da zulme asli içtirakçidir dikkatınızı çekmek isterim.
Evet sorgulayalım, hesap sormayı ögrenelim. seçimlerde hatır gönül değil.
Hislerle, duygularla deği,l
Akılla muhakeme ve düşünerek oy atmayı öğreneceğiz.
Demokrasi içinde birey olarak hakkımızı korumayı öğreneceğiz. Dürüst, ilkeli doğru insanları seçme melekelerini kazanacağız. Sorgulamazsak, hesap sormazsak daha çok aydın ve ifade ve düşüncesi fikri yapısı nedeni ile dayak yer. Haksız yere hapishanelerde çürür.
Millet malları çar çur edilir.
Keyfi idareler devam eder.
Evet, yeniden demokrasi için, yeniden insanca yaşam için,  yeniden yeni siyaset düşüncesi için...
Selamlıyorum.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 32 22 6 70
2 FB  Fenerbahçe 33 20 7 66
3 GS  Galatasaray 32 19 8 62
4 TS  Trabzonspor 33 16 7 58
5 ALNY  Ayt. Alanyaspor 33 15 11 52
6 GFK  Gaziantep FK 32 13 8 50
7 HTY  Hatayspor 32 14 11 49
8 FKGK  Karagümrük 33 13 10 49
9 SVS  DG Sivasspor 32 11 7 47
10 GÖZ  Göztepe 33 12 11 46
11 ANT  Antalyaspor 33 9 9 42
12 KON  İH Konyaspor 32 10 12 40
13 MKE  Ankaragücü 32 10 16 36
14 ÇRZ  Ç.Rizespor 32 8 12 36
15 KSM  Kasımpaşa 33 9 15 36
16 YMS  Y.Malatyaspor 32 7 12 34
17 İBFK  M.Başakşehir 32 8 15 33
18 KYS  HK Kayserispor 32 8 15 33
19 GB  Gençlerbirliği 32 8 17 31
20 BBE  BB Erzurum 33 6 17 28
21 DEN  Denizlispor 32 6 18 26

E-Bülten Aboneliği