WhatsApp
EngelSizsiniz

Sevgili Ethem Bey, bize kısaca kendinden bahseder misin?

 • Merhaba Tülay Hanım, 1986 yılında Denizli’nin Çal İlçesi Süller mahallesinde doğdum. Üç çocuklu ailenin en son numarasıyım. Bir abim bir ablam var.

Fiziksel engelin doğuştan mı yoksa sonradan mı oldu?

 • Doğuştan Spina Bifida hastasıyım. Açıklamam gerekirse: “Spina Bifida’da omurilik ve sinirler, açık kalan omurların arasından çıkar ve sırtında bir yumru oluşturur. Bu da vücuttaki bazı işlevleri kontrol eden sinirlere zarar verir. Çocukta kısmi felç, yürüme problemi vs. oluşturur.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Peki, fiziksel engelinin olması hayatında neleri zorlaştırıyor?

 • Bu konuya çok uzun cevap verilebilir aslında. Önceleri sosyalleşmemi çok zorlaştırdı ama zamanla bunu aştığımı düşünüyorum. Bunu aşmamda Tekerlekli Sandalye Basketbolu oynamam da çok yardımcı oldu. Ayrıca biz engelli bireyleri aileler kendi haline bırakabilmeli. Çoğu zaman aileler fazla korumacı davranarak  “onu yapamazsın, bu iş senin için çok zor” diye yaklaşıyorlar. E haliyle bizler de hiçbir şey yapamayan, bir işe yaramıyor görünen bireyler oluyoruz. Onların sahiplenici duygularını anlıyorum fakat bazı kararları bize bıraksalar çoğu şeyin üstesinden gelebileceğimizi fark ederler ve bu bize büyük bir destek olur. Tabi bu konuda devletin engelli bireylerin ailelerini bilinçlendirici eğitimler verdirmeleri önemli bir konu.

Tekerlekli Sandalye Basketbolu dedin. Bu konuda biraz bilgi verir misin?

 • Tabii. Tekerlekli sandalye Basketbolu ellerini kullanabilen, ayağı aksayan, kısacası menüsküs ameliyatı geçirenlerin bile oynayabildiği, kadın erkek karışık takımın oluşturulabildiği ve hatta turnuvalarının düzenlendiği, normal basketbol ’la küçük farklılıkları olan spor dalıdır.

Basketbola hala devam ediyor musun?

 • Evde ayağım kırıldı, bu nedenle artık devam edebileceğimi sanmıyorum. Maalesef sağlık durumum müsaade etmiyor.

Çok geçmiş olsun. Başına gelen bu kaza nasıl oldu?

 • Teşekkür ederim. Ayağım şişmeseydi farkında bile olmayacaktım aslında. Yani hiçbir fikrim yok.

Peki, engelli bir bireyin ameliyatı nasıl oluyor, anestezi uygulanıyor mu mesela?

 • Bacaklarımda his olmadığı için ben anestezi yaptırmadım. Açıkçası bir sorun da yaşamadım.

Umarım en kısa zamanda her şey yoluna girer ve çok zevk aldığın Basketbola devam edebilirsin.

 • İnşallah. Çok teşekkür ederim.

Fiziksel engel hayatında ki neleri zor bir hale getiriyor?

 • Pek fazla zorluk oluşturmuyor aslında. Sosyal alandaki mimari engelleri saymazsak tabii (gülümsüyor)

Günlük işlerini yapmakta veya diğer herhangi bir konuda, ailenin desteğini görüyor musun?

 • Çoğu kişisel işlerimi kendim halledebiliyorum. Halledemediğim yerde tabii ailemden yardım alıyorum.  Özellikle annemin hakkını ödeyemem.

Ülkemizde engelli bireylere önem verildiğini düşünüyor musun?

 • Verildiği pek söylenemez ama 90’lı yıllara nazaran toplumda az biraz yerimiz var. Evet.(kararsız)

Sadece şu anki demiyorum. Genel olarak gelen hükümetlerin engelliler konusunda sorumluluk aldıklarını ve sizlere yardımcı olacak adımlar attıklarını düşünüyor musun?

 • Bu konuda daha çok yol kat etmemiz gerektiği aşikâr. Bugün Avrupa’da bir engelli bir sırt çantası ile Ülke değiştirebiliyorken, kendi ülkemizde bir semtten diğer semte gitmek bile başarı doğrusu.

Fiziksel bir engelinin olması hayallerini gerçekleştirmene mani oldu mu, olduysa eğer bunlardan bahseder misin?

 • Kısmen engel oldu. Okula gidemedim mesela. Hiçbir okul, yaşım geçtiği için beni almadı. Önceleri ailem yollamadı, sonra ise yaşım geçtiği ve kendilerine külfet gördükleri için okul yöneticileri almadı.

Engelli olmak sana nasıl hissettiriyor?

 • Blu çağımda bunu çok takıyordum. Çevresel etkenler de buna neden. Hatta bir dönem hayatıma son vermeyi düşündüğüm bile oldu ama bu dönemi çabuk atlattım. Bu tür olumsuz düşüncelere kapıldığında, yakın hissettiğin veya aile büyüklerinin desteğini almak çok önemli. Bazen karanlığımıza ışık tutacak birinin olması işleri daha da kolaylaştırabiliyor.

Peki aşk?

-Hayatımdan çok kadınlar geçti, hepsi de platonikti.(gülüyor)

Aşk konusunda hiç yüzleşme yaşadın mı?

 • Çok. Biriyle 5 yıllık bir beraberliğim oldu. Diğerleri dostumsun, arkadaşımsın diye yaklaştılar.

Özel değilse. 5 senelik ilişkin neden sonlandı?

 • Benimle yapamayacağını anladığını söyledi!

Sence insanlar engelli bireylere karşı duyarlı mı?

-Bu konularda unutamadığım anılarım var. Mesela bir kez bir etkinliğe gitmiştim ve bir kadın parmağıyla beni göstererek “acaba bunun burada ne işi var” demişti. Duymamdan çekinmemişti.

Bu sana nasıl hissettirdi?

 • Sağlıklı bir insanın duyduğunda hissedeceği şeyin biraz fazlasını hissetmiş olabilirim. Daha çok karşı tarafın anlayışsızlığı üzüyor beni. Oysa bugünün sağlıklı bir bireyi her daim engelli adayıdır. Tabi anlayana!

Ne isterdin?

 • İnsanların zihniyetinde engellilerin hatırlandığı tek gün 3 Aralık. Ben bu önemli konunun sadece bir gün anlaşılabilmesini istemiyorum. Yani engelliler için daha kapsamlı şeyler yapılabilir. Sadece 3 Aralıkta göstermelik etkinlikler, gösteri vs. yapmak yerine onları dinlemek, anlamak, sorunlara kafa yorarak adım atmak gerektiğine inanıyorum. Biz engelli bireyler, “tanımlaması” hariç diğer insanlardan hiçbir farkımız olmadığını biliyoruz. Ama kendini bizimle kıyaslayınca “sağlıklı” olarak tanımlayan kişilerin zihniyetinin değişmesi gerektiğine inanıyoruz.

Diğer engelli bireylere mesaj vermeni isterim. Onlara neler söylemek istersin?

 • Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer. Hiçbir zaman köşelerine çekilmesinler. Güçlerinin ve enerjilerinin yettiği her şeye atılarak bu hayatı imkânlar el verdiğince yaşamaya değer hale getirebilirler.  Hiç bir şey yapamıyorsanız ki bu sadece engelli bireyler için geçerli değil: kitap okuyun, sinemaya gidin, tiyatro izleyin, insanları dinleyin ve kendinizi iç dünyanızda geliştirin.

Sevgili Ethem, güzel kalbin ve pozitif yorumların için çok teşekkür ederiz. Umarım her şey gönlünüzce olur ve umarım birçok etkinlikte sizleri görebiliriz.

 • Bu konuya dikkat çektiğiniz ve sesimizi duyurmak için adım attığınız için çok teşekkür ederim.

 

Bir yanda yorumları birçokları için klişe olan bireyler diğer yanda ise ailesi, toplum veya sistemin desteğiyle adını ölümsüzleştirmeye fırsat bulan diğerleri. Bahsettiğim diğerlerinden çok yoktur belki ama ÇOK olmalılar. Onları kimseden farklı görmemeli önceliği onlardan yana kullanmalıyız.

 

Diğerleri;

 

*Stephen Hawking 1960’larda henüz 21 yaşındayken tedavisi olmayan (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini felç ede; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalıktan dolayı Hawking tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymaya başladı. Ünlü bilim insanı, 1985 yılında sesini yitirmiş ve koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

*Christy Brown – Beyin felci ile dünyaya gelen Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı.

*Ludwig van Beethoven – Beethoven 47 yaşında işitme problemleri yaşayarak 1817 yılında tamamen sağır oldu. Dünyaca ünlü 9.senfoniyi işitme yetisini kaybettikten sonra bestelemiştir.

*Stevie Wonder – Profesyonel müzisyen ve şarkıcı Wonder, çocukluğundan beri görme engelli olması sorununa takılmamış ve 22 kez Grammy ödülü aldı.

*John Hockenberry – Spinal Kord hastalığı olan gazeteci ve yazar Hockenberry  engeline takılmamış ve başarılarından dolayı 4 kez Emmy Ödülü almıştır.

*Frida Kahlo  - 1925 yılında okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvaya çarpması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından biri Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatını korseler, hastahaneler ve doktorlar arasında geçirmiştir.  Omurgası ve sağ bacağındaki acı ile ömür boyu yaşamak zorunda kalmıştı.  32 kez ameliyat edilecek ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954 yılında kangren yüzünden kesildi.  Frida, tüm dünyanın tanıdığı, hayatı bilinmese de mutlaka ya sözleri ya da resimleri bilinen bir kadın olarak kaldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 TS  Trabzonspor 22 15 1 51
2 KON  İH Konyaspor 21 12 3 42
3 FB  Fenerbahçe 22 10 6 36
4 BJK  Beşiktaş 22 10 7 35
5 HTY  Hatayspor 21 11 8 35
6 İBFK  M.Başakşehir 21 10 7 34
7 ADS  Adana Demir. 22 9 6 34
8 ALNY  Alanyaspor 21 9 7 32
9 KYS  Kayserispor 22 8 7 31
10 GFK  Gaziantep FK 21 9 8 31
11 SVS  Sivasspor 22 7 6 30
12 FKGK  Karagümrük 22 8 8 30
13 GS  Galatasaray 21 7 8 27
14 GRS  Giresunspor 22 7 10 26
15 GÖZ  Göztepe 22 6 10 24
16 ANT  Antalyaspor 21 6 10 23
17 KSM  Kasımpaşa 21 5 10 21
18 ALT  Altay 22 5 14 18
19 ÇRZ  Ç.Rizespor 21 5 13 18
20 YMS  Y.Malatyaspor 21 4 14 15
21

E-Bülten Aboneliği