WhatsApp
İŞÇİLERİN GENEL TATİL VE ULUSAL BAYRAM ÇALIŞMALARI

 

Genel tatil ve ulusal bayram günleri 2429 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Genel tatil; resmi bayramlar, dini bayramlar ve ulusal bayram olan 29 ekim cumhuriyet bayramıdır. Resmi bayramlar; 1 Ocak yılbaşı, 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, 1 mayıs işçi bayramı, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı, 15 temmuz demokrasi ve milli birlik günü,30 ağustos zafer bayramıdır. Dini Bayramlar; Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramlarıdır.

 

İşçilerin bayramlarda çalışma zorunluluğunun olup olmaması, çalışması durumunda ekstra ücrete hak kazanıp kazanmayacağı, çalışmadığı durumlarda ücretinden kesinti yapılıp yapılamayacağı sıklıkla karşılaştığımız sorunlardır. Aşağıdaki yazımda bu sorulara cevap vereceğiz.

 

İşverenler işçileri resmi ve dini bayramlarda çalıştırmaya zorlayabilirler mi?

 

4857 sayılı iş kanunu gereği ulusal bayram ve genel tatillerde iş yerlerinde çalışıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesi ile kararlaştırılabilir. Eğer sözleşmede böyle bir düzenleme yok ise resmi ve dini bayramlarda, ulusal tatilde işçi çalışmak zorunda değildir. Genellikle işçiler ile imzalanan iş sözleşmelerinde bu maddeye yer verilir ve işçilerin bu günlerde iş yerine gitmemesi durumunda işveren haklarında devamsızlık tutanağı düzenleyebilir ve işçinin iş akdini haklı nedenle feshedebilir. Bu nedenle işçilerin resmi ve dini tatil günlerinde çalışıp çalışmaması iş sözleşmesinde bu maddeye bağlıdır. İşçilerin işveren ile imzaladıkları İş sözleşmelerinde böyle bir hüküm yoksa işveren tarafından çalışmaya zorlanamazlar bundan dolayı işveren işçinin iş akdini fesheder ise bu fesih haksız nitelikte bir fesih olup işçiler dava yolu ile kıdem tazminatınızı talep edebilirler.

 

İşverenlikte genel tatil ve ulusal bayram günlerinde çalışma olmaması halinde işçinin ücretinde kesinti olur mu?

 

4857 sayılı iş kanunun 47. Maddesinde genel tatil ve ulusal bayram günlerinde işyerinde çalışma olmaması halinde bir iş karşılığı olmaksızın o günlere ilişkin ücretlerin tam olarak işçiye ödenmesi gerektiği düzenlenmiştir. Yani tatil günlerinde iş yerinde çalışma olmasa dahi işçilere ücreti tam olarak ödenir.

 

İşverenlikte genel tatil ve ulusal bayram günlerinde çalışma olması halinde işçi ekstra ücret alır mı?

 

4857 sayılı iş kanunu 47.maddesinde genel tatil ve ulusal bayram günlerinde işyerinde işçiler tatil yapmayarak çalışırsa işverenliğin işçilere normal ücretine ek her gün için bir günlük ekstra ücret ödemesi gerektiği düzenlenmiştir. Yani tatil günlerinde çalışan işçiler o günler için çift ücret alacaklardır.

 

Yukarıda ki esaslara işverenliğin uymadığı takdirde işçiler iş sözleşmeleri haklı nedenle derhal feshetme haklarına sahip olup bu nedenle yapacakları fesih sonucu kıdem tazminatına hak kazanacaklardır.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Sağlıkla, adaletle kalın…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 32 22 6 70
2 FB  Fenerbahçe 33 20 7 66
3 GS  Galatasaray 32 19 8 62
4 TS  Trabzonspor 33 16 7 58
5 ALNY  Ayt. Alanyaspor 33 15 11 52
6 GFK  Gaziantep FK 32 13 8 50
7 HTY  Hatayspor 32 14 11 49
8 FKGK  Karagümrük 33 13 10 49
9 SVS  DG Sivasspor 32 11 7 47
10 GÖZ  Göztepe 33 12 11 46
11 ANT  Antalyaspor 33 9 9 42
12 KON  İH Konyaspor 32 10 12 40
13 MKE  Ankaragücü 32 10 16 36
14 ÇRZ  Ç.Rizespor 32 8 12 36
15 KSM  Kasımpaşa 33 9 15 36
16 YMS  Y.Malatyaspor 32 7 12 34
17 İBFK  M.Başakşehir 32 8 15 33
18 KYS  HK Kayserispor 32 8 15 33
19 GB  Gençlerbirliği 32 8 17 31
20 BBE  BB Erzurum 33 6 17 28
21 DEN  Denizlispor 32 6 18 26

E-Bülten Aboneliği